ASTRA klinika s pobočkami v Praze a Brně se specializuje na poskytování komplexního a individuálního přístupu k dětem a mladistvým s různými neurologickými a pohybovými obtížemi. Naším cílem je pomáhat mladým lidem překonávat jejich zdravotní výzvy a dosáhnout co nejlepší kvality života.
V neustálém hledání nových a efektivních metod léčby a rehabilitace jsme měli tu čest setkat se s rodinou malého Honzíka. Jeho inspirativní příběh o boji s následky tragického úrazu nás hluboce zaujal. Honzíkův zápas, spolu s inovativními léčebnými postupy, které podstupuje, zdůrazňuje důležitost neustálého hledání a aplikace nejnovějších léčebných metod v oblasti neurologie a rehabilitace.
Pouhé dvě minuty nepozornosti maminek, kterým byl svěřen na hlídání, stačily, aby ještě ne dvouletý Honzík vjel na odrážedle pod vodní hladinu. Vytáhli ho po pěti minutách a lékaři konstatovali mozkovou smrt s vyhlídkou několika let strávených v kómatu. Chlapcova maminka Kamila Šiplová přesto nepřestala věřit, že se její syn zase vrátí do života. Spolu se svým mužem se pídila po možnostech léčby a přesvědčovala skeptické lékaře, aby ji vyzkoušeli.
„Největší pokrok nastal za měsíc po podání pupečníkové krve. Honzík se totiž probudil z kómatu. A následně během měsíce a půl se z absolutně nehybného dítěte začal překulovat, zvedl hlavu, sedl si, klekl a nakonec i s oporou stoupl,“ líčí Kamila Šiplová. Od aplikace pupečníkové krve, která nastartovala obnovu poškozeného mozku, absolvoval Honzík stovky hodin terapií, neurorehabilitací, „ponorů“ v hyperbarické komoře, léčbu laserem nebo buněčnou terapii pomocí MSC buněk ve slovenských Malackách.
Po třech letech od úrazu, který běžně končí úmrtím dítěte nebo v lepším případě vigilním stavem, je Honzík čilým chlapcem, hraje si se svou sestrou a po duševní stránce zcela odpovídá svým vrstevníkům. Pomalu začíná pomocí chodítka chodit a intenzivně pracuje na tom, aby opět začal i mluvit, což se pomalu a jistě daří. Rodiče věří, že na konec své cesty k uzdravení dojde jako vítěz.
Díky otevřené komunikaci s Honzíkovými rodiči jsme se dozvěděli, že součástí jeho léčebného plánu je pravidelná aplikace mezenchymálních stromálních buněk v nemocnici v Malackách. Tato nemocnice je známa svojí specializací na buněčnou léčbu pacientů s širokým spektrem onemocnění – od neurologických až po respirační.
Uvědomujeme si potenciál, který tato metoda léčby nabízí, a v duchu našeho poslání poskytovat nejlepší možnou péči o naše malé pacienty jsme se rozhodli vstoupit do spolupráce s nemocnicí v Malackách. Díky této spolupráci budou mít pacienti, kteří podstoupí buněčnou terapii v Malackách, možnost pokračovat v jejich léčebném plánu s rehabilitací v Astra klinice. To umožní hladší přechod mezi léčbou a rehabilitací a poskytne pacientům komplexní péči na nejvyšší možné úrovni. Toto partnerství také zajišťuje, že naši malí pacienti Astra kliniky a jejich rodiče budou mít dostatek informací o možnostech buněčné terapie v Malackách. Získají tak větší spektrum možností pro jejich léčebný plán.
„Věříme v sílu spolupráce. Partnerství s Astra klinikou umožňuje našim pacientům nejlepší možnou následnou neurorehabilitaci,“ uvedla Mgr. Renáta Mihályová, MBA, ředitelka nemocnice Malacky (CellCenter, s.r.o.).